האם מערכות mtp mpo מטפלות בצפיפות גבוהה?

Nov 08, 2025

השאר הודעה

 

mtp mpo

 

דמיין מתלה מרכז נתונים בנפח 400G המנהל 576 חיבורי סיבים בפאנל יחיד של 1U. מפעיל המתקן עומד בפני בחירה: פרוס מאות כבלי דופלקס LC בודדים היוצרים גודש מסלולים, או מנף טכנולוגיית ריבוי-סיבים המאחדת את אותה קיבולת ל-48 ממשקי מחברים. אתגר הצפיפות הזה מגדיר את ארכיטקטורת הרשת המודרנית. מכיוון שדרישות רוחב הפס מתרחבות מ-100G ל-800G ואילך, התשתית התומכת במהירויות אלו חייבת לספק יעילות מרחבית מתאימה מבלי לפגוע בשלמות האות.

מערכות MTP/MPO עונות על דרישות-צפיפות גבוהה באמצעות קישוריות מרובת- מערך סיבים, ומגבשות 8 עד 72 סיבים בודדים בתוך ממשק מחבר בודד בגודל בערך של LC דופלקס סטנדרטי. אֵלֶהמחבר mtp mpoשומר על ממדים פיזיים הדומים למחברי SC תוך הגדלת צפיפות הסיבים בפקטורים של פי 6 עד פי 36, מה שמאפשר למרכזי נתונים להשיג ספירת יציאות שקודם לכן הייתה בלתי אפשרית בארכיטקטורות-סיבים מסורתיים. הטכנולוגיה תומכת בקצבי שידור של 40G עד 800G תוך הפחתת טביעת הרגל של הכבלים וייעול ההתקנה באמצעות מכלולים עם סיום- מראש.

 

תוֹכֶן
  1. The Density Economics: Why Multi-Fiber Architecture Matters
  2. בסיס טכני: כיצד ריבוי-קישוריות סיבים משיגה צפיפות
    1. MT Ferrule Precision Engineering
    2. תצורות ספירת סיבים ומיפוי יישומים
    3. אופטיקה מקבילה: מכפיל רוחב הפס
  3. שיפור MTP: הנדסה לביצועים בקנה מידה
    1. שיפורים מכניים על פני MPO גנרי
    2. שכבות ביצועי אובדן הכנסה
  4. ארכיטקטורות פריסה: מ-Trunk ל-Breakout
    1. כבלים מובנים עם מערכות MTP/MPO Trunk
    2. כבלי פריצה: גישור מעברי מהירות
  5. ההשפעה האמיתית של-צפיפות העולם: תרחישי פריסה כמותיים
    1. מקרה מבחן: איחוד מתלים של ספקי שירותים פיננסיים אזוריים
    2. מקרה מבחן: SaaS Company 400G Spine Upgrade
    3. מקרה מבחן: פריסה היברידית של חברת שירותים מקצועיים
  6. ניהול קוטביות: המורכבות הנסתרת
  7. ניתוח השוואתי: MTP/MPO מול טכנולוגיות אלטרנטיביות
    1. דופלקס LC בקנה מידה: התייחסות הבסיס
    2. מחברי VSFF: MMC ו-SN-MT Evolution
    3. חיבור ישיר וחלופות אופטיות אקטיביות
  8. שיקולי ביצועים: תקציבי הפסד והנדסת קישורים
    1. הקצאת אובדן הכנסה בערוצים מרובי-סיבים
    2. ניהול אובדן החזר והשתקפויות
  9. שיטות עבודה מומלצות להתקנה ותחזוקה
    1. שיקולי תכנון לפני-פריסה
    2. פרוטוקולי ניקוי: המשמעת הלא-ניתנת למשא ומתן
  10. כלכלה בקנה מידה: מתי משתלמת-צפיפות גבוהה?
    1. ניתוח שווה- להשקעות בתשתיות
    2. עלות בעלות כוללת על פני מחזורי חיים של ציוד
  11. עתידי-הוכחה: מה הבא עבור קישוריות בצפיפות גבוהה-
    1. השלכות מפת הדרכים של 800G ו-1.6T
    2. אופטיקה-משותפת וארוזה-: שיבוש או השלמה?
  12. שאלות נפוצות
    1. אילו ספירות סיבים עלי לפרוס לבניית מרכז נתונים חדש?
    2. האם אני יכול לערבב מחברי MTP ומחברי MPO סטנדרטיים באותה תשתית?
    3. כיצד אוכל לפתור בעיות בקישור MTP/MPO שנכשל?
    4. מהי מגבלת צפיפות היציאה המעשית בחלל מתלה 1U?
    5. כמה אובדן הכנסה צריך להקציב לכל חיבור MTP/MPO?
    6. האם מערכות MTP/MPO דורשות כלי התקנה מיוחדים?
  13. טייק אווי מפתח
  14.  

 


The Density Economics: Why Multi-Fiber Architecture Matters

 

נדל"ן מרכזי נתונים פועל תחת אילוצים מרחביים חמורים. סביבות מחשוב בעלות ביצועים גבוהים- עומדות בפני עלויות הנמדדות למטר מרובע, כאשר כל יחידת מתלה מתורגמת ליכולת מחשוב-שמייצרת הכנסות. גישות כבלים מסורתיות המשתמשות בזוגות סיבים בודדים יוצרות בעיות צפיפות מורכבות כאשר המהירויות עולות-קישור 400G הדורש 8 זוגות סיבים יזדקק ל-8 חיבורי דופלקס נפרדים, שצורכים שטח מוגזם בלוח ונפח מסלול.

דחיפה מרובת-סיבים-בטכנולוגיה משנה מהותית את המשוואה הזו. מחבר mtp mpo התופס 12.5 מ"מ x 7.6 מ"מ יכול להחליף שמונה מחברי דופלקס LC בודדים, ולשחזר כ-75% מהנדל"ן בפאנל. איחוד זה מתרחב מעבר לממשקי מחברים-כבלי מטען המשתמשים בסיומי MTP/MPO מפחיתים באופן משמעותי את מילוי המסלול בהשוואה לחבילות כבלים דופלקסים מקבילות.

היתרון האדריכלי מורכב בפריסות כבלים מובנות. פאנל תיקון 1U המשתמש ב-MTP/MPO-12 קלטות יכול לסיים 144 חיבורי LC דופלקס (288 סיבים), בעוד שתצורה של 4U משתנה ל-576 יציאות. רמות צפיפות אלו מאפשרות טופולוגיות של עמוד שדרה עם ניהול כבלים פשוט ועבודת התקנה מופחתת בהשוואה לגישות קונבנציונליות.

התפתחות התקנים העדכניים תומכת בדרישות צפיפות גבוהות אף יותר. מחברים קטנים מאוד של גורם צורה (VSFF) כולל MMC-16 ו-SN-MT מספקים צפיפות פי 3 בקירוב של מערכות mtp מסורתיות של 16 סיבים, ומכילות 216 יציאות ב-1U לעומת 80 יציאות עם MTP/MPO-16 סטנדרטי. התקדמות זו מתמקדת במיוחד בפריסות של מקבצי בינה מלאכותית ואשכולות בינה מלאכותית שבהן אילוצי החלל הם החריפים ביותר.

 


בסיס טכני: כיצד ריבוי-קישוריות סיבים משיגה צפיפות

 

MT Ferrule Precision Engineering

חוזית ההעברה המכנית (MT) מהווה את הליבה המאפשרת את הטכנולוגיה לחיבורים מרובי-צפיפות- גבוהה. רכיב הפולימר המונוליטי הזה-ממולא 6.4 מ"מ x 2.5 מ"מ עם גובה סיבים המתוקנן על 0.25 מ"מ, ומסיים 8 עד 16 סיבים בשורה אחת באמצעות דפוס דיוק- גבוה. בניגוד לפסים קרמיים המשמשים במחברי סיבים בודדים-, הרכב הפולימר מאפשר סיום ריבוי{12}}סיבים בו-זמני תוך שמירה על סובלנות הדוקה.

חורי פינים מכוונים עם דיוק מיקום בטווח של מיקרומטרים מבטיחים יישור סיבים בין מחברים משודכים, בעוד שמנגנוני קפיצים מספקים כוח רגיל עקבי. עיצוב מכני זה מאפשר חיבורים שניתנים לחזרה עם אובדן הכנסה מתחת ל-0.35 dB לכל ממשק התאמה עבור מחברים בדרגת-פרימיום.

גופי תקינה לרבות IEC ו-TIA מגדירים מפרטי מימד המבטיחים יכולת פעולה הדדית בין יצרנים. IEC 61754-7 ו-TIA-604-5 (FOCIS-5) קובעים פרמטרים פיזיים עבור מימדי פינים, גיאומטריית חור מנחה ושטיחות החסם, ויוצרים מערכת אקולוגית סטנדרטית התומכת במספר מימושים של ספקים.

תצורות ספירת סיבים ומיפוי יישומים

מחברי MTP/MPO זמינים בתצורות של 8, 12, 16, 24, 32, 48, 60 ו-72 סיבים, עם ספירות שונות המותאמות למהירויות וטופולוגיות רשת ספציפיות:

תצורת 8 סיבים:מועסק בעיקר ביישומי 40G SR4 שבהם מנוצלים רק 4 נתיבי שידור ו-4 נתיבי קליטה. ספירה זו מבטלת סיבים כהים שאינם בשימוש הקיימים בהטמעות של 12 סיבים. 8-מחברי סיבים מייעלים את השימוש ביציאות ויכולים להתפצל לשני ערוצי דופלקס של 4 סיבים עבור תרחישי פריצה מיוחדים.

תקן 12 סיבים:התצורה הנפוצה ביותר עבור Ethernet 40G ו-100G מדור קודם. 100G SR4 משתמשת ב-8 מתוך 12 סיבים זמינים, ומשאירה 4 ללא שימוש אך מספקים תאימות תשתית סטנדרטית. חיסום MT 12 סיבים מייצג את תקן התעשייה המקורי עם התמיכה הרחבה ביותר של המערכת האקולוגית.

ארכיטקטורת 16 סיבים:תוכנן במיוחד עבור יישומי 400G SR8 באמצעות 8 נתיבי שידור ו-8 נתיבי קליטה עם ניצול מלא של סיבים. תצורת mtp mpo של 16 סיבים משתמשת בקידוד אופסט המונע הזדווגות מקרית עם חומרה של 12 סיבים, מה שמבטיח ניהול קוטביות תקין. ספירה זו הופכת לבחירה המועדפת עבור פריסות 400G.

אלוף בצפיפות 24 סיבים:תומך ב-800G SR8 באמצעות 16 סיבים פעילים עם 8 סיבים חילופים עבור קישורים נוספים או שימוש עתידי, המוגדרים בשתי שורות 12-סיבים. עיצוב השורות הדו-- שומר על אותה טביעת רגל של מחברים כמו גרסאות בשורה אחת תוך הכפלת קיבולת הסיבים. ביישומי QSFP, מחברים של 24 סיבים יכולים להשיג עלייה בצפיפות הפאנל פי 8 לעומת יישומים של 12 סיבים.

ספירות גבוהות יותר (32-72 סיבים):תצורות מיוחדות אלו מכוונות למתגים אופטיים בקנה מידה גדול- ולמערכי סיבים מרובי- בצפיפות גבוהה במיוחד בסביבות היפר-סקאלה. עיצובים מרובים של-שורות תופסים את הספירות הללו תוך שמירה על תקני תאימות מכנית.

אופטיקה מקבילה: מכפיל רוחב הפס

סיב דופלקס מסורתי פועל על חלוקת אורך גל או ריבוי חלוקת זמן כדי להגדיל את התפוקה. אופטיקה מקבילה נוקטת בגישה שונה מהותית-משדרת בו-זמנית מספר זרמי נתונים עצמאיים על פני זוגות סיבים נפרדים. 40GBASE-SR4 משדר 4 נתיבים במהירות של 10 Gb/s כל אחד, בעוד ש-100GBASE-SR4 מפעיל 4 נתיבים במהירות של 25 Gb/s כדי להשיג מהירות יעד.

400G-SR8 מעסיק 8 נתיבי שידור ו-8 נתיבי קליטה, כל אחד פועל במהירות 50 Gb/s, ומצטבר לתפוקה כוללת של 400 Gb/s. ארכיטקטורת שידור מקבילה זו דורשת ניהול סיבים מדויקים-כל סיב שידור חייב להיות מיפוי נכון לסיב הקבלה המתאים לו בקצה הרחוק. מתודולוגיות ניהול קוטביות (סוגים A, B, C ותקני U1/U2 חדשים יותר) עונות על דרישה זו באמצעות תצורות מחברים סטנדרטיות וכיווני מפתח.

הגישה המקבילה מציעה יתרונות ברורים ליישומים בטווח קצר- האופייני במרכזי נתונים. סיבים מרובים עם מחברי mtp mpo מאפשרים מרחקי שידור של 100-150 מטר עבור יישומי 400G, מתאים לקישוריות תוך-מתלה ומתלה-למדל תוך הימנעות מהעלות וצריכת החשמל של ריבוי אורך גל פעיל.

 

mtp mpo

 


שיפור MTP: הנדסה לביצועים בקנה מידה

 

שיפורים מכניים על פני MPO גנרי

ה-MTP של US Conec (Multi-fiber Termination Push-on) מייצג התפתחות מהונדסת של תקן מחברי MPO הגנרי. שיפורים עיקריים כוללים מהדקי סיכות מתכת שמחליפים גרסאות פלסטיק, עיצוב חיסום צף לשיפור מגע פיזי וסובלנות ייצור מהודקת. שינויים אלה מתייחסים ישירות למצבי כשל שנצפו בפריסות-בנפח גדול.

מנגנון החסם הצף מאפשר לשני חוזים מזווגים לשמור על מגע פיזי תחת עומס מופעל, פיצוי על שינויים ביישור קלים ושמירה על אובדן החדרה עקבי. עיצוב זה מפחית את השפלת האות במתקנים החווים רכיבה תרמית או מתח מכני.

שמירת סיכות מייצגת שיפור קריטי נוסף. מחברי MPO סטנדרטיים מעסיקים מהדקי פינים מפלסטיק שעלולים להישבר עם מחזורי הזדווגות חוזרים, בעוד מהדקי מתכת MTP מספקים שמירה חזקה יותר וממזערים נזק לפינים. בסביבות הדורשות הגדרות מחדש תכופות, יתרון עמידות זה מתורגם לתחזוקה מופחתת ולעלויות נמוכות יותר-לטווח ארוך.

שכבות ביצועי אובדן הכנסה

דרגת מחברים משפיעה באופן משמעותי על הביצועים האופטיים, עם שלוש שכבות המוגדרות על ידי מפרטי אובדן הכנסה מקסימליים:

דרגת תקן:IL מקסימלי של 0.50 dB, אופייני למחברי MPO העומדים בתקני בסיס. מתאים ליישומי 10G וכמה יישומי 40G, אך עשוי שלא לספק תקציבי אובדן עבור קישורי 100G+ ארוכים יותר.

ציון הפסד- נמוך:IL מקסימלי של 0.35 dB, תקן למחברי MTP איכותיים. שכבת ביצועים זו תומכת ביישומי 100G ו-400G לאורך מרחקי קישור אופייניים למרכזי נתונים.

כיתה עילית:IL מקסימום של 0.25 dB עם אובדן החזר העולה על 60 dB. חוזי עילית משתמשים בליטוש משופר ומפרטי גיאומטריה הדוקים יותר. MTP Elite יכול להפחית את אובדן ההחדרה של עד 50% בהשוואה למחברי MPO סטנדרטיים.

בפריסות של 400G עם תקציבי אובדן ערוץ כולל של 1.9 dB, בחירת דרגת מחברים יכולה לצרוך עד מחצית מתקציב האובדן הזמין. בחירת דרגות עילית- מאפשרת טווחים ארוכים יותר או מתאימה לנקודות חיבור נוספות מבלי לחרוג ממגבלות ההפסד.

אובדן החזרה (RL) משפיע באותה מידה על ביצועי המערכת, במיוחד עבור מקלטי משדר מבוססי VCSEL-רגישים להחזר-בגב. Elite MTP שומר על RL מעל 60 dB לעומת כ-30 dB עבור MPO סטנדרטי, מייצב את פלט הלייזר ומפחית ריצוד ביישומים- במהירות גבוהה.

 


ארכיטקטורות פריסה: מ-Trunk ל-Breakout

 

כבלים מובנים עם מערכות MTP/MPO Trunk

כבלי מטען עם סיומת MTP/MPO- יוצרים קישורי עמוד שדרה קבועים בין אזורי הפצה, ועוברים לחיבורי דופלקס בודדים בלוחות תיקון דרך קלטות או כבלים היברידיים. ארכיטקטורה זו מפרידה צבירה בצפיפות- גבוהה מאזורי תיקון גמישים.

פריסה טיפוסית מעסיקה 12 או 24-כבלים של סיבים מטען בין אזורי הפצה ראשיים (MDA) ואזורי הפצה אופקיים (HDA). מכלולי תא המטען- שהוכנו במפעל מפחיתים את זמן ההתקנה ב-80% בהשוואה לסיום בשטח, ומבטלים את החבור באתר תוך הבטחת קוטביות וביצועים עקביים.

בלוחות תיקון, מודולי קלטות ממירים ממשקי mtp mpo ליציאות דופלקס LC בודדות. קלטת MTP של 12-סיבים מספקת 6 חיבורי LC דופלקס, בעוד ש-24-גרסאות סיבים מניבות 12 יציאות דופלקס. גישה מודולרית זו מאפשרת שינוי תצורה קלה של ארכיטקטורת רשת דורשת החלפת קלטות במקום סיום מחדש של סיבים בודדים.

טופולוגיית הכוכבים המופעלת בדרך כלל במרכזי נתונים נהנית במיוחד מיתרונות צפיפות כבלי המטען. כבלים בצפיפות-גבוהה מפחיתים את הגודש במסלול במעל 50% בהשוואה לגישות המסורתיות, ומפשטות הוספות/הזזות/שינויים תוך שיפור זרימת האוויר סביב חבילות הכבלים.

כבלי פריצה: גישור מעברי מהירות

כבלי פריצה (רתמה) כוללים MTP/MPO בקצה אחד ומחברים מרובים בצפיפות-נמוכה יותר (בדרך כלל LC) בצד השני, מה שמקל על מעברי מהירות בין דורות הציוד. תצורות נפוצות כוללות:

MTP-12 עד 6x LC דופלקס:תומך במעברים מטראנק של 40G או 100G לשישה חיבורי שרתים של 10G או 25G. פריצה זו מאפשרת יחסי רישום יתר בארכיטקטורות של-עמוד השדרה העלים שבהן מתגי צבירה מפעילים קישורים-מעלים במהירות גבוהה יותר מאשר יציאות הפונות לשרת-.

MTP-16 עד 8x LC דופלקס:מיועד לתרחישי פריצה של 400G עד 100G, במיוחד חיבור יציאות מתג 800G לנקודות קצה כפולות של 400G או שמונה חיבורי 100G. תצורה זו מתייחסת להקצאת רוחב פס באשכולות AI/ML עם דרישות מהירות מעורבות-.

MTP-24 עד 2x MTP-12:מאפשר לקישור בודד של 800G להתפצל לשני חיבורי 400G תוך שמירה על יעילות הסיבים. סיומי MTP-12 כפולים מספקים תאימות לתשתית 400G קיימת במהלך שדרוגים מצטברים.

כבלי פריצה מפשטים את הטופולוגיה בהשוואה לשימוש בכבלי תא מטען נפרדים בתוספת כבלי תיקון. הם מפחיתים את ספירת הציוד הכוללת על ידי ביטול לוחות תיקון ביניים להמרת מהירות, אם כי במחיר של גמישות מופחתת של הגדרה מחדש לעומת גישות מבוססות-קלטות.

 


ההשפעה האמיתית של-צפיפות העולם: תרחישי פריסה כמותיים

 

מקרה מבחן: איחוד מתלים של ספקי שירותים פיננסיים אזוריים

חברת שירותים פיננסיים בת 350 אנשים המפעילה מרכז נתונים אזורי, התמודדה עם מיצוי שטח המדף במהלך שדרוג רשת 10G ל-100G. כבלים מדור קודם השתמשו בחיבורי LC דופלקס בודדים בין 96 מתגי קצה ותשתית צבירה ליבה, וצרכו חמישה מתלים 42U לניהול כבלים.

ההגירה ל-MTP/MPO-12 כבלי מטען עם קלטות LC הפחיתה את תשתית הכבלים ל-1.5 מתלים-שחזור שטח של 70%. מכלולי תא מטען שהסתיימו מראש- אפשרו את השלמת ההתקנה תוך 3 ימים לעומת שבועיים צפויים לסיום בשטח. מדידות אובדן הכנסה היו בממוצע 0.28 dB לחיבור, הרבה בתוך תקציבי אובדן של 100GBASE-SR4.

ניתוח עלויות גילה הפחתה של 40% בהוצאה הכוללת לכבלים למרות שרכיבי mtp mpo נושאים פרמיות מחיר על חומרת LC. חיסכון בעבודה מפתרונות-שנגמרו מראש וביטול שחבור שלטו בחישוב הכלכלי. שטח מתלה משוחזר נפרס מחדש לתשתית מחשוב נוספת שהניבה הכנסה שנתית מוערכת של 180,000 דולר.

מקרה מבחן: SaaS Company 400G Spine Upgrade

ספק B2B SaaS המפעיל סביבת 5,000 שרתים הטמיע תשתית MTP/MPO-16 במהלך שדרוג שכבת עמוד השדרה מ-100G ל-400G. הפריסה השתמשה בכבלי מטען של 16 סיבים בין מתגי עמוד השדרה והעלים, עם כבלי פריצה לחיבורי שרת 100G קיימים.

תצורת MTP-16 ביטלה סיבים כהים הקיימים בהטמעות של 12 סיבים 400G, והפחיתה את עלויות החומר ב-25% בהשוואה לתכנונים חלופיים. מפתוח האופסט של מחברי 16 סיבים מנע חיבורים צולבים מקריים עם תשתית 12 סיבים מדור קודם, ופשט את הפעולות.

אובדן הכנסה נמדד היה ממוצע של 0.31 dB באמצעות מחברי MTP בדרגת Elite-. ביצועים אלה תמכו באורך קישור של עד 125 מטר, מתאים למרחקי השורות-ל-השורה של המתקן. ציר הזמן הכולל של הפרויקט: 8 שבועות כולל בדיקות, לעומת הערכה של 16 שבועות עבור כבלים מסורתיים.

חיסכון במקום איפשר איחוד מ-8 מתגי עמוד שדרה ל-6 יחידות ספירת-יציאות- גבוהות יותר עם קיבולת מצטברת שווה ערך. הפחתה זו הורידה את צריכת החשמל ב-18 קילוואט ופשטה את פרוטוקולי הניתוב.

מקרה מבחן: פריסה היברידית של חברת שירותים מקצועיים

פרקטיקה משפטית של 280 איש פרסה כבלי mtp mpo ברענון תשתית חלקי, תוך שמירה על תשתית קצה 10G קיימת תוך שדרוג שכבות הליבה וההפצה ל-100G. הגישה ההיברידית השתמשה בטראנקים של MTP-12 בליבה עם כבלי פריצה לחיבורי LC מדור קודם.

קלטות מודולריות אפשרו נתיב העברה קל-כאשר מתגי קצה מגיעים לסוף-החיים-, מעברי תיקון LC לחיבורי MTP ישירים ללא חיבורי- כבלים מחדש. גישה מדורגת זו חילקה את ההוצאה ההונית על פני שלושה מחזורי תקציב תוך שמירה על המשכיות תפעולית.

זמן התקנה: 4 ימים לתשתית ליבה המכסה 180 חיבורי סיבים. אפס הפסקת שירות במהלך הפריסה באמצעות תהליך חיתוך מבוים. שיפור נמדד: הפחתה של 60% בעומס במסלולי הכבלים אפשרה זרימת אוויר משופרת, והקטינה את דרישות HVAC ב-12%.

 


ניהול קוטביות: המורכבות הנסתרת

 

מערכות מרובי-צפיפות-גבוהה מציגות אתגרי קוטביות משמעותיים שחסרים בחיבורי דופלקס. TIA-568 מגדיר שלוש שיטות חיבור סטנדרטיות (סוגים A, B, C) בתוספת שיטות אוניברסליות חדשות יותר (U1, U2) כדי להבטיח התאמה נכונה של שידור-קבלה. כל מתודולוגיה משתמשת במבני כבלים שונים וגישות התאמת:

סוג א' (ישר-דרך):סיב 1 בקצה אחד מתחבר לסיב 1 בקצה הרחוק. דורש שתי נקודות הצלבה בערוץ-בדרך כלל בקלטות. הנפוץ ביותר בפריסות מדור קודם.

סוג ב' (מפתח-עד מפתח-מעלה):משתמש בבניית כבלים הפוכה. מיקום 1 במחבר אחד ממפה למיקום 12 בקצה הרחוק. פשוט יותר ליישום עם פחות רכיבי תשתית אך דורש תיעוד קפדני.

סוג C (זוג-היפוך):משתמש בהיפוך מערך במחבר אחד. פחות נפוץ בפריסות מודרניות בגלל זמינות מוגבלת של רכיבים ומורכבות בפתרון בעיות.

שיטות אוניברסליות U1/U2:תקנים שהוצגו לאחרונה מפשטים התקנות על ידי תמיכה הן בשידור דופלקס והן בשידור מקביל עם סוגי כבלים בודדים. וריאציה מופחתת של רכיבים מייעלת את תהליכי המלאי והפריסה.

שגיאות קוטביות במערכות מרובות-סיבים מתבטאות בכשל קישור מוחלט ולא בביצועים פגומים. לכל גדיל סיבים יש מספור ספציפי המתייחס למיקום המפתח, המאפשר פתרון בעיות שיטתי כאשר חיבורים נכשלים. תיעוד נכון של שיטת הקוטביות המופעלת בכל תשתית הכבלים נותר חיוני לפעולות תחזוקה ולהרחבה עתידית.

תקני קוטביות אוניברסליים המתעוררים מפחיתים את המורכבות. שיטות U1 ו-U2 שהוצגו ב-ANSI/TIA-568.3-E תומכות הן בשידור דופלקס והן בשידור מקביל תוך שימוש בסוגי כבלים עקביים, תוך מזעור וריאציות של רכיבים ופישוט פריסות בשטח. תקנים אלה מייצגים את ההכרה של התעשייה בכך שניהול קוטביות יצר באופן היסטורי עומס תפעולי מיותר.

 

mtp mpo

 


ניתוח השוואתי: MTP/MPO מול טכנולוגיות אלטרנטיביות

 

דופלקס LC בקנה מידה: התייחסות הבסיס

כבלים דופלקסים מסורתיים של LC שירתו מרכזי נתונים ביעילות באמצעות מהירויות 10G. מתג 96-יציאות המשתמש בחיבורי LC תופס שטח פאנל של 2U עם נפחי כבלים ניתנים לניהול. קנה מידה ל-400G מגלה מגבלות בסיסיות-השגת צפיפות יציאה שווה ערך דורשת חיבורים מקבילים של 8 סיבים, הכפלת ספירת הכבלים בפקטור של 4 וקיבולת מסלול מכריעה.

דופלקס LC שומר על יתרונות בתרחישים ספציפיים. יישומי מצב-יחיד מתחת ל-100G מעדיפים לעתים קרובות חיבורי דופלקס לפשטות ועלויות רכיבים נמוכות יותר. קצה-של-פריסות רשת בהיקף מוגבל עשוי למצוא כבלים דופלקסים נאותים מבלי להצדיק השקעה בתשתית mtp mpo.

עם זאת, כלכלת העבודה משתנה באופן דרמטי בקנה מידה. סיום שדה-מחברי 576 LC דורש כ-48 שעות של טכנאי-, בעוד התקנת תשתית MTP/MPO-12 מקבילה (48 מחברים) מסתיימת תוך 8 שעות תוך שימוש במכלולים-מופסקים מראש. יחס עבודה זה של 6:1 הופך גישות ריבוי סיבים למשכנעות גם כאשר עלויות הרכיבים גבוהות יותר.

מחברי VSFF: MMC ו-SN-MT Evolution

טכנולוגיית גורם צורה קטנה מאוד מייצגת את התפתחות הצפיפות הבאה מעבר ל-MTP/MPO המסורתי. מחברי MMC-16 של Conec האמריקאית ומחברי SN-MT של Senko מודדים בערך שליש מהגודל של MTP/MPO סטנדרטי של 16 סיבים תוך תמיכה בספירת סיבים שווה. פאנל 1U מכיל 216 יציאות MMC לעומת 80 יציאות MTP-16 קונבנציונליות - שיפור בצפיפות פי 2.7.

מחברים אלו מכוונים ספציפית לאשכולות AI בקנה מידה גבוה הפועלים במהירויות של 800G ו-1.6T כאשר אילוצי החלל הם החמורים ביותר. MMC-16 תצורות מוערמות כפולות-במשדרים QSFP-DD800 תומכות ביישומי 16 נתיבים (32 סיבים) 1.6 טרה-ביט באמצעות טכנולוגיית נתיב 100 Gb/s הנוכחית.

חסמי האימוץ נותרו משמעותיים. טכנולוגיית VSFF דורשת החלפת מערכות אקולוגיות-שלמות של תשתית, מתאמים, קלטות, לוחות תיקון חייבים לעבור מעבר בו-זמנית. תאימות לאחור מוגבלת עם התקנות MTP/MPO קיימות יוצרת אתגרי הגירה עבור מתקנים בעלי תשתית פרוסה משמעותית.

פרמיות העלות נעות כיום ב-40-60% מעל רכיבי MTP/MPO המקבילים. עבור פריסות היפר-סקאליות המתכננות 800G ומעלה, פרמיה זו עשויה להצדיק את העליות בצפיפות. מתקנים קיימים עומדים בפני חישובים כלכליים קשים לגבי האם שיפורי צפיפות מצטברים מצדיקים מלגזת תשתית.

חיבור ישיר וחלופות אופטיות אקטיביות

נחושת חיבור ישיר (DAC) וכבלים אופטיים אקטיביים (AOC) מייצגים גישות קישוריות שונות מהותית. מכלולים אלה משלבים מקלטי משדר בסיומי כבלים, מונעים רכישות נפרדות של מקלטי משדר אך יוצרים מגבלות אורך- קבועות.

תמיכה בכבלי DAC מגיעה עד מתחת ל-10 מטרים, מתאים ל-שרת מתלה-כדי-להחליף חיבורים. יתרונות צריכת החשמל ועלות נמוכה יותר הופכים את ה-DAC לאטרקטיבי עבור יישומי טווח קצר של 10G ו-25G-. עם זאת, מהירויות של 100G ומעלה דוחפות את תקציבי הספק של DAC, בעוד שהמרחק מוגבל מונע פריסות שורה{10}לשורה.

AOC מרחיב את טווח ההגעה ל-100 מטר באמצעות רכיבים פעילים משולבים, ומגשר על הפער בין DAC לסיבים מסורתיים עם משדרים. כבלים אלה מפשטים את הפריסה על ידי ביטול ניהול מלאי של מקלטי משדר ומבטיחים מכלולים טובים- ידועים. העלות למטר נותרה גבוהה יותר מפתרונות MTP/MPO פסיביים, בעייתי במיוחד בקנה מידה.

לא DAC ולא AOC מספקים את גמישות התצורה מחדש של תשתית סיבים פסיביים. מערכות MTP/MPO תומכות בתיקון שרירותי בין נקודות קצה כלשהן, בעוד שכבלי חיבור ישיר יוצרים אילוצי טופולוגיה של נקודה-ל-נקודה. מתקנים שחווים תצורה מחדש של הרשת לעתים קרובות מוצאים את המודולריות של סיבים פסיביים שווה את עלות מקלט המשדר.

 


שיקולי ביצועים: תקציבי הפסד והנדסת קישורים

 

הקצאת אובדן הכנסה בערוצים מרובי-סיבים

תקני IEEE ו-TIA מגדירים אובדן החדרת ערוצים מקסימלי עבור מהירויות Ethernet שונות. 100GBASE-SR4 מאפשר אובדן כולל של 1.9 dB, בעוד ש-400GBASE-SR8 מאפשר 1.5 dB לאורך 100 מטר סיב OM4. תקציבים מצומצמים אלה דורשים בחירה קפדנית של רכיבים ומזעור נקודות חיבור.

מחברי MTP/MPO צורכים 0.25-0.50 dB לכל ממשק התאמה בהתאם לדרגה. חיבור טיפוסי של עמוד שדרה-עלה משתמש בשני זוגות מחברים (ארבעה ממשקים משודכים בסך הכל) בתוספת כבלי תיקון בכל קצה, וצוברים 1.0-2.0 dB באובדן מחברים בלבד לפני שהביא בחשבון את הנחתת הסיבים.

רכיבים בדרגת עילית- הופכים חיוניים עבור קישורים ארוכים יותר או ארכיטקטורות הדורשות נקודות חיבור נוספות. ההבדל של 0.25 dB בין מחברים בדרגת עילית לסטנדרט נראה מינורי אך מורכב על פני מספר ממשקים. ערוץ עם 6 זוגות מחברים (12 מזווגים) רואה הבדל של 1.5 dB בין יישום Elite ו-Standard-ההבדל בין הצלחה של קישור לכישלון בתקציבים מצומצמים.

בחירת סיבים משפיעה באותה מידה על תקציבי ההפסד. סיב OM4 מולטי-מודים מחליש 2.9 dB/km ב-850nm, בעוד OM5 משתפר ל-2.3 dB/km. עבור מרכז נתונים טיפוסי הפועל מתחת ל-150 מטר, ההבדל הזה נשאר משני לאובדן מחברים. סיב במצב- יחיד (הנחתה של 0.4 dB/km ב-1310nm) מרחיב את טווח ההגעה אך דורש מקלטי משדר מתאימים ובדרך כלל עלות גבוהה יותר.

ניהול אובדן החזר והשתקפויות

אובדן החזר מודד כוח אופטי המשתקף חזרה לכיוון המקור. אובדן החזר גבוה (יותר ערכים שליליים המצביעים על פחות השתקפות) שומר על שלמות האות על ידי מניעת הספק המשתקף מלערער את מקורות הלייזר. מקלטי משדר VCSEL הנפוצים ביישומי ריבוי מצבים מפגינים רגישות מיוחדת להשתקפויות.

מפרטי MTP Elite מבטיחים אובדן תשואה העולה על -60 dB, בעוד ש-MPO סטנדרטי עשוי למדוד רק -30 dB. ההבדל הזה של 30 dB מתורגם לפי 1000 פחות הספק משתקף עם רכיבי Elite. בסביבות שחוות שיעורי שגיאות סיביות שוליים או בעיות ריצוד, אובדן החזר מתגלה לעתים קרובות כגורם המבדיל.

מגע פיזי בין חוזים מזווגים קובע את ביצועי אובדן ההחזר. עיצוב החוד הצף במחברי MTP עוזר לשמור על מגע פיזי עקבי לאורך מחזורי הזדווגות ובתנאי סביבה משתנים. זיהום מאבק או שמנים מדרדר באופן דרמטי את אובדן ההחזרה-נהלי ניקוי נאותים הופכים בלתי-ניתנים למשא ומתן במתקנים בצפיפות גבוהה-.

 


שיטות עבודה מומלצות להתקנה ותחזוקה

 

שיקולי תכנון לפני-פריסה

יישום מוצלח של MTP/MPO דורש תכנון מקיף מראש המתייחס למתודולוגיית קוטביות, נתיבי התרחבות עתידיים ונהלי בדיקה. שלא כמו כבלים דופלקסים שבהם שגיאות משפיעות על חיבורים בודדים, טעויות בקוטביות מרובות-סיבים עלולות להשבית טרנקים שלמים או ליצור חיבורים קשים-לא-לאבחן-.

בחירת קוטביות עקבית בכל מתקן מפשטת את הפעולות ומפחיתה את מורכבות פתרון הבעיות. ערבוב של מתודולוגיות מסוג A ו-Type B בתוך אותה תשתית מזמין בלבול וטעויות. שיטות אוניברסליות חדשות יותר של U1/U2 ראויות להתייחסות חזקה לפריסות גרינפילד למרות תאימות מוגבלת של רכיבים מדור קודם.

תיעוד כ-תצורות בנויות ברמת גדיל הסיבים מאפשר פתרון בעיות יעיל ושינויים עתידיים. מתקנים רבים משתמשים בסכימות קידוד צבעים הממפות את צבעי מעיל הכבלים לסוגי קוטביות ספציפיים ולדרגות סיבים. למרות שאינה סטנדרטית, העקביות הפנימית מתגלה כבעלת ערך רב יותר מאשר היצמדות לכל ערכת קידוד מסוימת.

תכנון הרחבה משפיע על החלטות אדריכלות ראשוניות. פריסת תא מטען גבוה יותר מהנדרש כיום (24-סיבים לעומת 12 סיבים) מספקת מרווח צמיחה בעלויות מצטברות מינימליות. רכיב העבודה שולט בהוצאות ההתקנה - הפעלת תא מטען של 24 סיבים במהלך הפריסה הראשונית עלויות מעט יותר מ-12 סיבים תוך הימנעות משיפוץ עתידי.

פרוטוקולי ניקוי: המשמעת הלא-ניתנת למשא ומתן

זיהום מייצג את הגורם העיקרי לבעיות בביצועי MTP/MPO. חלקיק אבק בודד בגודל 5 מיקרומטר יכול להשתרע על ליבות סיבים מרובות במערך הגובה של 0.25 מ"מ, ולפגוע באובדן ההחדרה ואובדן החזרה על פני מספר ערוצים בו זמנית. בניגוד למחברים דופלקסים שבהם זיהום משפיע על זוג סיבים אחד, בעיות של זיהום מרובה-סיבים.

הבדיקה צריכה להתרחש לפני כל פעולת הזדווגות באמצעות מיקרוסקופים סיבים עם הגדלה מינימלית של פי 400. מערכות בדיקה אוטומטיות מפחיתות טעויות אנוש ומספקות קביעות עובר/נכשל מול תקני חברת החשמל. כל קצה מחבר-גם סיומי כבל תיקון וגם ממשקי יציאות ציוד-דורש בדיקה גם כאשר הוא מיוצר טרי.

ניקוי משתמש בכלי MTP/MPO מיוחדים המטפלים בכמה קצוות-סיבים בו זמנית. מנקי לחצני לחיצה- המשתמשים בקצות הניתנות להחלפה מספקים פעולת ניקוי עקבית בכל מערך המחברים. לזיהום עיקש, ניקוי על בסיס נוזלי- עם IPA (אלכוהול איזופרופיל) ומגבונים ללא מוך- מסיר שמנים וחלקיקים חסרי ניקוי מכני.

בדיקה-מחודשת לאחר הניקוי מאשרת הסרת זיהום לפני ביצוע חיבורים. מחזור בדיקה-נקי-זה נראה מייגע אך מונע את רוב הבעיות בשטח. מתקנים הפועלים בקנה מידה מקדישים לעתים קרובות תפקידי טכנאי במיוחד לבדיקת מחברים וניקוי-השקעת העבודה משלמת דיבידנדים בהפחתת פתרון הבעיות ובביטול העבודה מחדש.

 


כלכלה בקנה מידה: מתי משתלמת-צפיפות גבוהה?

 

ניתוח שובר-שוויון להשקעות בתשתיות

רכיבי MTP/MPO נושאים פרמיית מחיר לעומת חלופות דופלקס. 12-כבל MTP מטען סיבים עולה פי 2-למטר בהשוואה לכבלי דופלקס LC מקבילים, בעוד שמודולי קסטה מוסיפים $30-60 ליציאה. עבור פריסות קטנות מתחת ל-96 יציאות, הפרמיות הללו עשויות לחרוג מהערך החיסכון במקום.

הצלבה כלכלית מתרחשת בדרך כלל בסביבות 200-300 חיבורי סיבים. בקנה מידה זה, חיסכון בעבודה ממכלולים שהסתיימו- מראש מקזז את עלויות הרכיבים. מתקנים עם תוכניות הרחבה מתמשכות רואים תשתית החזרות מוקדמות יותר שנפרסה ברגע שתומכת בדורות ציוד מרובים באמצעות שינויים פשוטים בקלטת או בכבל תיקון.

סביבות מוגבלות-בצפיפות חוות כלכלה שונה. מתקני Colocation המשלמים $200-400 ליחידת מתלה חודשית מוצאים חיסכון במקום מומרים ישירות להפחתות OPEX. שחזור 2U באמצעות כבלים בצפיפות גבוהה מייצר חיסכון שנתי של $400-800 לכל מתלה, מה שמצדיק פרמיות לתשתית תוך 12-18 חודשים.

צריכת החשמל מייצגת גורם כלכלי נוסף. זרימת אוויר משופרת עקב צמצום העומס בכבלים מורידה את דרישות HVAC. מתקנים שמודדים 10-הפחתות של 15% בעומס הקירור רואים חיסכון תואם בעלויות החשמל-משמעותיות בקנה מידה, גם אם השפעות בודדות לכל מדף נראות צנועות.

עלות בעלות כוללת על פני מחזורי חיים של ציוד

ניתוח TCO של חמש- שנים חושף יתרונות של תשתית סיבים פסיביים על פני גישות חלופיות. כבלי תא המטען של MTP/MPO תומכים במספר דורות של ציוד - 10G, 40G, 100G ו-400G כולם מעסיקים אותה תשתית פיזית עם רק שינויי מקלט משדר וקלטת. אורך חיים זה מפחית את ההשקעה הראשונית על פני מספר מחזורי שדרוג.

כבלי DAC ו-AOC דורשים החלפה מלאה עם כל מעבר מהירות. מתקן הפורס פתרונות DAC של 40G מתמודד עם מלגזה ל-100G, ואז שוב ל-400G. עלות נטייה של ציוד כרוכה בהרבה מעבר להחלפת כבלים-, גלילי משאית, חלונות שירות ובדיקות תקורה חוזרות על עצמן עם כל מעבר.

עלויות קונפיגורציה מחדש מעדיפות מערכות סיבים פסיביות. שינויים בטופולוגיית הרשת דורשים רק סידור מחדש של כבל תיקון, בעוד שכבלים פעילים דורשים החלפות. מתקנים שחווים תצורה מחדש תכופה (ספקי שירותי ענן, מוסדות מחקר) שואבים ערך מיוחד מיכולות תיקון גמישות.

מצבי כשל שונים באופן משמעותי. תשתית MTP/MPO פסיבית נתקלת בעיקר בבעיות הקשורות לזיהום- שניתן לטפל בהן באמצעות ניקוי. כבלים פעילים סובלים מכשלים מוחלטים הדורשים החלפה סיטונאית. עלויות התחזוקה לאורך תוחלת החיים של התשתית בדרך כלל נמוכות ב-30-40% עבור גישות פסיביות למרות השקעה ראשונית גבוהה יותר.

 


עתידי-הוכחה: מה הבא עבור קישוריות בצפיפות גבוהה-

 

השלכות מפת הדרכים של 800G ו-1.6T

התפתחות מפת הדרכים של Ethernet לעבר מהירות 800G ו-1.6 טרה-ביט צורות כמעט-דרישות קישוריות. 800GBASE-SR8 מעסיקה 16 סיבים (8 שידור, 8 קליטה) הפועלים במהירות של 100 Gb/s לנתיב. תצורה זו ממפה ישירות לתשתית MTP/MPO-16 קיימת, ומאפשרת למתקנים שהפעילו מערכות 16 סיבים עבור 400G כדי לתמוך ב-800G באמצעות שדרוגי מקלט משדר בלבד.

יישומי 1.6T המשתמשים ב-32 סיבים מעוררים עניין במחברי VSFF כמו MMC. המהירויות הללו דוחפות יכולות MTP/MPO-24-אמנם אפשרי תיאורטית באמצעות גישות מחברים כפולים, המורכבות ותקציבי האובדן הנובעים מכך מעדיפים את טכנולוגיית המחברים של הדור הבא. מתקנים המתכננים מעבר לאופק של 5 שנים צריכים לעקוב אחר התבגרות מערכת אקולוגית של VSFF.

התפתחות מהירות הנתיב מציעה מסלולי קנה מידה חלופיים. אופטיקה מקבילה נוכחית מעסיקה נתיבים של 100 Gb/s; מפות הדרכים בתעשייה מציגות נתיבים של 200 Gb/s המאפשרים 1.6T מעל 16 סיבים. גישה זו שומרת על השקעת תשתית MTP/MPO-16 הקיימת תוך מתן מהירויות גבוהות יותר. יחסי הגומלין בין מהירות הנתיב וספירת הסיבים יקבעו אסטרטגיות מחברים אופטימליות עד 2030.

אופטיקה-משותפת וארוזה-: שיבוש או השלמה?

טכנולוגיות מתפתחות מקרבות מקלטי משדר אופטיים למעבר ASIC. אופטיקה ארוזה (CPO) משלבת משדרים במצעי חבילת מתגים, בעוד ש-אופטיקה (OBO) מתקינה מקלטי משדר ישירות כדי להחליף PCB. גישות אלו מפחיתות את צריכת החשמל והשהייה על ידי ביטול חיבורים חשמליים בין ASICs ומודול מקלט משדר נפרד.

אימוץ CPO/OBO עשוי להפחית או לבטל קישוריות-בפאנל הקדמי בארכיטקטורות מתגים מסוימות. עם זאת, קישורי מדף-ל-מדף ואינטר-פוד עדיין ידרשו תשתית כבלים. מערכות המטען של MTP/MPO נשארות רלוונטיות לקישוריות של שכבת הפצה גם כשיציאות שרת הפונות לקצה- עוברות לאופטיקה משולבת.

אי וודאות בציר הזמן אופפת את הטכנולוגיות הללו. פיתוח התקנים נמשך, כאשר פריסות מסחריות לא סבירות לפני 2026-2027. מתקנים הפורסים תשתית כיום אינם צריכים לקחת בחשבון את ההשפעות של CPO/OBO בתכנון הראשוני. מחזור הרענון הבא (2028-2030) עשוי להיתקל בדרישות ארכיטקטוניות שונות, אך מערכות סיבים פסיביות קיימות מספקות גמישות להתאמה.

 


שאלות נפוצות

 

אילו ספירות סיבים עלי לפרוס לבניית מרכז נתונים חדש?

פרוס MTP/MPO-16 עבור יישומי 400G ותאימות עתידית ל-800G. תצורת 16-סיבים מבטלת סיבים כהים הקיימים בהטמעות של 12-סיבים תוך תמיכה במהירויות הנוכחיות והדור הבא. עבור מתקנים שוודאי יישארו מתחת ל-100G למשך 5+ שנים, 12 סיבים נשארים חסכוניים. הימנע מ-8 סיבים למעט יישומים מיוחדים - תמיכה מוגבלת במערכת אקולוגית וחיסכון מינימלי בעלויות אינם מצדיקים גמישות מופחתת.

האם אני יכול לערבב מחברי MTP ומחברי MPO סטנדרטיים באותה תשתית?

כן-מחברי MTP תואמים באופן מלא לתקני MPO ומשתלבים כהלכה. עם זאת, ערבוב של דרגות מחברים (Standard, Low-Loss, Elite) בתוך ערוץ יחיד יוצר חוסר עקביות בביצועים. פרוס ציונים עקביים על פני מקטעי קישור כדי להבטיח הכנסה צפויה ואובדן החזרה. מחברים זכרים חייבים להתאים עם עמיתים נשיים ללא קשר לייעוד MTP/MPO-דרישות התאמת המגדר מחליפות את שיקולי המותג.

כיצד אוכל לפתור בעיות בקישור MTP/MPO שנכשל?

התחל עם בדיקה ויזואלית באמצעות מיקרוסקופ סיבים בהגדלה של פי 400. זיהום גורם ל-80% מהבעיות בשטח ונפתר באמצעות ניקוי נכון. למחברים נקיים שמראים אובדן גבוה, ודא מתודולוגיית הקוטביות בכל הערוץ- שסיבי השידור חייבים להתיישר עם סיבי הקבלה בקצה הרחוק. החלף כבלי תיקון בין קישורים ידועים- טובים וחשודים כדי לבודד רכיבים פגומים. בדיקת OTDR מזהה שברים או אובדן חיבור מופרז בכבלי תא המטען, אם כי כשלים אלו נדירים במכלולים שהסתיימו במפעל-.

מהי מגבלת צפיפות היציאה המעשית בחלל מתלה 1U?

MTP/MPO-12 קלטות מאפשרות 144 יציאות דופלקס LC (288 סיבים) ב-1U באמצעות 12 מודולים. MTP/MPO-24 תצורות מגיעות לצפיפות דומות עם פחות חיבורי טראנק. טכנולוגיית VSFF (MMC/SN-MT) דוחפת את זה ל-216 יציאות לכל 1U. המגבלות המעשיות תלויות בניהול כבל התיקון ובדרישות זרימת האוויר - צפיפות גבוהה יותר מסבכת את ניתוב הכבלים ועלולה להפריע לקירור. רוב המתקנים מוצאים 96-144 יציאות לכל 1U מאזנים צפיפות עם פרקטיות תפעולית.

כמה אובדן הכנסה צריך להקציב לכל חיבור MTP/MPO?

מחברים בדרגת עילית-: מקסימום 0.25 dB לכל ממשק התאמה. דרגת הפסד- נמוכה: 0.35 dB. דרגת תקן: 0.50 dB. עבור הנדסת קישורים, השתמש בערכים מתאימים-בתוספת 0.05 dB מרווח לכל חיבור. ערוץ טיפוסי עם 4 זוגות מחברים (8 ממשקים משודכים) צורך 2.0-4.0 dB באיבוד מחברים בהתאם לדרגה. תקציבי אובדן מצומצמים (100G, 400G) דורשים רכיבי Elite; תקציבים רגועים (10G, 40G למרחקים קצרים) מתאימים לדרגת תקן.

האם מערכות MTP/MPO דורשות כלי התקנה מיוחדים?

תא מטען עם סיום-מפעל אינו דורש כלי שטח מעבר לציוד סטנדרטי למשיכת כבלים. התקנות משתמשות בכבלים- שהורכבו מראש עם מחברים שכבר מחוברים, ומבטלים שחבור וליטוש. עבור תרחישי סיום בשטח (בדרך כלל לא מומלץ), יש צורך בציוד מיוחד לרבות מתקני ליטוש MT-ferrule ומתקני יישור. רוב המתקנים נמנעים ממורכבות סיום שדה על ידי רכישת מכלולים שהסתיימו מראש באורכים הנדרשים.

 


טייק אווי מפתח

 

מחברי MTP/MPO מרובי-סיבים מאחדים 8-72 סיבים בטביעות רגל של מחברים המשוות ל-LC דופלקס יחיד, ומשיגים שיפורים בצפיפות של פי 6 עד פי 36 המאפשרים 576 חיבורי סיבים לכל חלל פאנל של 1U

מחברי mtp mpo בדרגה עילית מספקים אובדן הכנסה של 0.25 dB ואובדן החזרה של -60 dB, עם ביצועים טובים יותר ב-50% מ-MPO רגיל תוך תמיכה בתקציבי אובדן של 400G/800G על פני מרחקי קישור טיפוסיים למרכזי נתונים

מערכות MTP/MPO שהופסקו מראש מפחיתות את זמן ההתקנה ב-80% לעומת גישות שהופסקו בשטח-, עם שלושה מקרים מתועדים המראים 60-70% שחזור שטח וקווי זמן של 4-8 שבועות של פריסה

הצלבה כלכלית המעדיפה תשתית MTP/MPO מתרחשת בדרך כלל בסביבות 200-300 חיבורי סיבים שבהם חיסכון בעבודה מקזז את פרמיות הרכיבים, עם החזר ROI מהיר יותר בסביבות מוגבלות בצפיפות כמו מתקני מיקום

 


 

שלח החקירה